Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Beseda o antisemitismu a holocaustu

Michaela Chalupová, 17.2.2015 | Kategorie: O gymnáziu

Ve čtvrtek 12. února dorazil na naše gymnázium velice vzácný host. Měli jsme tu čest vyslechnout si životní příběh ženy, která přežila Osvětim. Životní příběh doktorky Dagmar Lieblové. Besedu v rámci Dnů židovské kultury zprostředkoval pan Radek Hejret, člen organizace ICEJ (International Christian Embassy Jerusalem). Hlavním tématem akce byl antisemitismus (nesnášenlivost vůči určitému etniku) a holocaust (systematické pronásledování a vyhlazování Židů).

Dagmar LieblováDagmar Lieblová pochází ze židovské rodiny. Její otec byl lékař a maminka v domácnosti. Společně s malou sestřičkou žili naprosto normální život v Kutné Hoře. Hitler u moci a podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 však odstartovaly řadu antisemitských opatření, které změnily život milionům Židů. Paní Lieblová jako malá čtrnáctiletá holčička byla společně s rodinou deportována nejprve do Terezína a pak i do Osvětimi. Přepisem, chybou či omylem jí bylo zaevidováno špatné datum narození, které ji ostaršilo o pět let, a díky tomu byla přidělena do skupiny práce schopných lidí, která byla odvezena do pracovního tábora v Německu. Unikla tak jisté smrti v plynových komorách. Bohužel to samé nelze říct o zbytku její rodiny. Po osvobození pracovního tábora americkými vojsky se tato mladá židovská dívka vrátila zpět domů. Rozhodla se individuálně vzdělávat a složila maturitu. Na vysoké škole vystudovala český a německý jazyk a poté je celý život vyučovala na škole.

Ve věku pětaosmdesáti let je Dagmar Lieblová stále velice vitální a inspirativní ženou, předsedkyní Terezínské iniciativy a účastní se besed nejen v Čechách ale třeba i v Německu, kde má řadu dobrých přátel.