Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Česko v srdci Evropy a pozvánky na naše tradiční akce

Aneta Jirková a Mgr. Michaela Frűhbauerová, 18.9.2018 | Kategorie: O gymnáziu

Na příchod nového školního roku si někteří z nás zvykají jen pomalu, místní skupina Amnesty International Chotěboř však již pilně pracuje. Nejenže začíná plánovat své tradiční akce a projekty, ale uspořádala už i první páteční odpolední přednášku.

Dne 7. září 2018 navštívil naše gymnázium pan Daniel Herman, bývalý ministr kultury a nynější kandidát na senátora. Jeho přednáška měla název „Česko v srdci Evropy v kontextu křesťansko-židovských a česko-německých vztahů“. Pan Herman nám danou problematiku vysvětloval zejména z historického hlediska a připojil nemalý počet příběhů, které zažili i jeho nejbližší příbuzní. Historii vyprávěl v souvislostech, a tak nám velmi zdařile osvětlil i nelehká témata jako např. izraelsko-palestinský konflikt. Darovanými knížkami rozšířil naši školní knihovnu a velmi ho potěšily závěrečné dotazy, počet diváků i zjištění, že se na naší škole nachází fungující skupina Amnesty International, tedy lidskoprávní organizace.

S panem Danielem Hermanem jsme se zatím rozloučili, ale domluvili jsme se s ním na ještě další spolupráci. Kromě toho se na Gymnáziu Chotěboř uskuteční i řada jiných odpoledních přednášek, pozvánky na ně postupně naleznete vždy na školních webových stránkách www.gch.cz nebo na našem facebookovém profilu. Jste ze srdce vítáni!

Již teď Vás zveme na 4. ročník Výstavy na stromech. Jedná se o celorepublikový výstavový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Čtvrtý ročník se zabývá podmínkami výroby bot v továrnách a sweatshopech v indické Agry. Budeme se na Vás těšit 12.října v našem geoparku.

V rámci projektu Měsíc filmu na školách můžete u nás 23. listopadu zhlédnout zajímavý dokument a případně si pohovořit na různá témata týkajících se našich dějin. Letošní ročník je zaměřen na Únor 1948, ale zcela jistě letošní osmičková výročí jsou podmětem k diskuzi. Hned další týden, tedy 30. listopadu by měl naše gymnázium navštívit a přednášet případně diskutovat Dominik Feri, v současné době nejmladší poslanec České republiky v historii.

prosinci těsně před Vánoci v pátek 21. Vás budeme čekat na již tradiční akci Fairtradové Vánoce. Od hudebních vystoupení, přes možnost nakoupení posledních vánočních dárků od lokálních prodejců nebo výrobků z fair trade, budete mít možnost si sednout, popovídat si nebo si něco dobrého zakousnout v prostorách naší školy.

Nemůžeme zaručit, že vše bude, jak si naplánujeme, samozřejmě změna programu je vyhrazena, ale budeme rádi, když si najdete kdykoliv a jakoukoliv chvilku a navštívíte nás.

Za celou místní skupinu Amnesty International Chotěboř

Aneta Jirková, 4. A a Mgr. Michaela Frűhbauerová