Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Chotěbořští gymnazisté opět ve Francii

Adéla Julišová, 27.10.2013 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky: Mezinárodní spolupráce, Francie

I přes veškeré novoty a změny na našem gymnáziu se letos opět konal již tradiční výměnný pobyt našich studentů se studenty z francouzského města Châtellerault. 37 chotěbořských gymnazistů se, s odhodláním zkusit něco nového a poznat nové lidi, přihlásilo do letošního ročníku. Po prosluněných letních prázdninách přišel znova tak trochu stereotypní školní rok. Ale proč si prázdniny neprodloužit? Ano, to se povedlo nám, účastníkům.

Velkým dnem našeho odjezdu se stal 11. říjen 2013. My jsme jakožto natěšení studenti nasedli do luxusního autobusu a zamávali svým rodinám. Čekala nás náročná téměř 17-ti hodinová cesta přes celou noc. Proto bylo nezbytné mít s sebou polštářek a deku a také filmy, které jsme si před spaním pouštěli.

Další den, čili v sobotu, nás kolem šesté hodiny ráno vysadil pan řidič u Vítězného oblouku v Paříži. Následovala celodenní procházka tímto slavným a krásným hlavním městem Francie. Prošli jsme se po Avenue des Champs Elysées, obdivovali krásu basiliky Sacré-Coeur, viděli světoznámý francouzský kabaret Moulin Rouge a mnoho dalších zajímavých památek. Naše dlouhé putování jsme ukončili v Musée d´Orsay. Zde jsme se zašli podívat na převážně francouzské výtvarné umění, hlavně na jedinečnou sbírku impresionistů.

Následovala asi čtyřhodinová cesta do partnerského města Châtellerault. Čas v autobuse jsme trávili různě. Někteří bezstarostně hráli karty nebo si povídali, jiní si však velmi nervózně opakovali svou anglickou slovní zásobu. U všech byla znatelná nejistota, možná strach z jiné země, jiných lidí a jiného jazyka, ale určitě převládalo těšení se na setkání s hostujícími rodinami. Ve městě na nás již čekali naši partneři, kteří si nás odvezli do svých domovů. Myslím, že všechny potěšilo milé přijetí, bohatá večeře, horká sprcha a pohodlná postel.

Neděle byla plně v režii našich hostitelských rodin. Čas na hlubší poznávání s rodinou a kamarády i možnost navštívit různá zajímavá místa. Každý jsme měli tedy individuální program, který jsme si bezpochyby moc užili.

V pondělí ráno jsme se snažili naučit základní slovíčka z francouzštiny na lekci pro úplné začátečníky. Upekli jsme tradiční francouzskou specialitu – sušenky. Místní studenti nás provedli po své školy a poobědvali jsme v jejich krásné školní jídelně. Odpoledne jsme jeli do muzea pusinek, kde jsme také tyto sladké dobroty ochutnávali. Ve škole, do které jsme se vrátili, nás přivítala milá paní ředitelka a poté jsme se rozjeli do svých domovů.

V úterý nám sice počasí nepřálo, ale náš výlet byl moc povedený i tak. Navštívili jsme krápníkové jeskyně v Savonniéres a poté jsme absolvovali zajímavou prohlídku města Tours s průvodcem v angličtině. Dále jsme dostali rozchod a poté jsme se vrátili do rodin.

Ve středu jsme nechali naše pány řidiče odpočinout. Měli jsme na programu pěší prohlídku města Châtellerault a návštěvu muzea bicyklů, motocyklů a automobilů. Odpoledne jsme měli program se svými partnery.

Ve čtvrtek byl program zcela odlišný. Navštívili jsme park budoucnosti Futuroscope, kde se nám moc líbilo. Zažili jsme 3D kina, dynamická kina i atrakci zvanou tančení s roboty, kam se odvážili jen někteří z nás. Všichni byli z této návštěvy velice fascinovaní a nadšení.

V pátek jsme si prohlédli přístavní město La Rochelle. Mohli jsme se vyfotit a někteří i vykoupat v Atlantickém oceánu. Po malé procházce pískem jsme nemohli vynechat tamější Aquarium. Večer pro nás Francouzi přichystali rozlučkový večírek, kde jsme poděkovali francouzským rodinám i učitelům.

Sobota – den odjezdu. Před autobusem jsme se rozloučili s rodinami i novými kamarády. Bylo to velmi dojemné a smutné, ale tímto loučením ještě vše nekončí. V dubnu totiž Francouzi přijedou do našich rodin. Nasedli jsme tedy do autobusu a se slzami v očích opustili město. Ještě jsme absolvovali cca 1O-ti hodinovou procházku po Paříži. Zhlédli jsme Monu Lisu i jiné obrazy v Louvru, navštívili katedrálu Notre-Dame a vystoupali na osvícenou Eiffelovu věž. Unavení, ale šťastní jsme usedli do autobusu a odjeli do své vlasti.

Neskutečně nádherný, absolutně úžasný či jednoduše skvělý byl tento pobyt ve Francii. Myslím, že to pro nás všechny byla veliká zkušenost a zážitek, na který budeme vzpomínat. Nyní se už těšíme na francouzskou návštěvu u nás a doufáme, že se zde našim přátelům bude líbit alespoň tak, jako se líbilo nám u nich.

Všech 81 účastníků mezinárodní výměny Francie 2013