Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »
Dne 10. 2. navštívil pan Petr Juliš se svou dcerou Adélou naši školu, aby společně uspořádali přednášku pro třídy 3. A a septima o osudech legionáře Josefa Sobotky, rodáka z Čachotína.
Dozvěděli jsme se, že Josef Sobotka bojoval nejdříve na straně Rakouska-Uherska na východní frontě a poté ho převeleli na italskou frontu. Po nějaké době ho zajali Italové a umístili ho do zajateckého tábora. Tam se z něj následně stal italský legionář, který bojoval proti Rakousku-Uhersku. Mimo jiné získal vyznamenání za statečnost. Byl popraven Rakušany ve svých 22 letech jako výstraha pro ostatní, aby věděli, co se stane s dezertéry. Josef Sobotka byl první legionář, jehož ostatky byly exhumovány. Po válce měl státní pohřeb v Praze, kterého se zúčastnil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
V závěru přednášky jsme si mohli prohlédnout několik věcí z první světové války, například polní lahev a ešus se struhadlem na sýr, které si voják vyrobil hřebíkem ve víku.
Pan Juliš se bádání o životě Josefa Sobotky věnuje již patnáct let. Spolu s dcerou navštívili různé archivy, několikrát například archiv ve Vídni, kde viděli například cenný dokument o léčení čachotínského legionáře ve válečné nemocnici, v němž je detailně zaznamenán zdravotní stav Josefa Sobotky včetně teploty. Kontaktovali i žijící příbuzné legionáře, ukazovali nám fotografii kříže, který legionář políbil před svou smrtí, četli výňatek z dopisu příbuzné, která se zúčastnila státního pohřbu. Julišovi navštívili i místo v Itálii, kde byl Josef Sobotka popraven a původně pohřben.
Od začátku přednášky už pro nás nebyla historie války jen data, bitvy a válečné strategie. Vojáci začali být skutečnými lidmi, se skutečnými osudy, kteří za obranu své země mnohdy i padli nebo je to fyzicky či psychicky navždy poznamenalo.
Děkujeme panu Julišovi a slečně Julišové za jejich návštěvu, povídání a cenné informace, které se člověk těžko dozví v učebnicích dějepisu.
Lenka Škarydová, 3. A