Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Den bez palmového oleje 2018 na Gymnáziu Chotěboř: Perníkový den aneb jde to i bez palmáče!

Mgr. Eva Jirsová, 4.2.2018 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

„Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu.“ – George Bernard Shaw

Přesto třicet vzorků perníkových buchet bez palmového oleje, které do soutěže o tu „nejlepší“ upekli studenti skoro ze všech tříd našeho gymnázia, dalo všem členům hodnotící komise zabrat! Soutěžní porota (pan ředitel Mgr. Vladislav Smejkal, profesorky Mgr. Eva Jirsová a PaedDr. Marcela Chalupová a studentky 3. A Aneta Jirková a Anna Průšová) ve středu 31. ledna jako nejlepší pekařský výrobek vybrala perník Péti Prokše z primy. Odměnu pro vítěze, velké perníkové srdce, a pro všechny zúčastněné menší perníková srdéčka upekla a nádherně ozdobila Andrea Málkové ze 4. A.

Výsledek soutěže byl slavnostně vyhlášen ve čtvrtek 1. února, tedy v Den bez palmového oleje. O velké přestávce v učebně č. 4 předala Mgr. Eva Jirsová všem soutěžícím ceny, načež se všichni přítomní studenti naší školy dali do ochutnávání oněch soutěžních perníkových buchet. Nechyběly ani FairTrade nápoje a o hladký průběh celého hodokvasu se postaraly členky Ekoklubu ze 3. A.

Kromě moučníků upozorňovala na problém s obsahem palmového oleje v mnoha výrobcích i akce místní skupiny Amnesty International „Zanech po sobě stopu“. Jejím cílem bylo uvědomění si dopadu našeho stravování na stav celé naší planety. Úkolem bylo jakkoli vybarvit, ozdobit či podepsat papírovou stopu, kterou žáci následně přilepili na namalovanou Zeměkouli. Konečný výrobek je ve škole vystaven a má nám stále připomínat důležitost našich každodenních „kroků“.

Nešlo o akci jednodenní, která by se konala pouze 1. února, tedy jen v Den bez palmového oleje. Na našem gymnáziu projekty týkající se problematiky palmového oleje probíhaly dva dny, ale škola tímto závažným tématem žije vlastně celý školní rok. Chceme zkrátka co nejzdravější planetu Zemi a děláme pro to maximum. A budeme rádi, když v tom nebudeme sami! Přidejte se k nám a vyhýbejte se výrobkům s palmovým olejem.

Velmi děkujeme všem, kteří se jakkoli podíleli na organizaci této akce.

Za Ekoklub Gymnázia Chotěboř Mgr. Eva Jirsová a Aneta Jirková (3. A)