Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Den bez palmového oleje 2019 na Gymnáziu Chotěboř a soutěž o nejlepší štrůdl

Michaela Frűhbauerová, 28.1.2019 | Kategorie: O gymnáziu

I když Den bez palmového oleje připadá vždy na 1. února, na naší školeprojekty týkající se problematiky palmového oleje probíhaly o dva dny dříve, ale obecně škola tímto závažným tématem žije vlastně celý školní rok.

Ve středu 30. ledna probíhala soutěž o nejchutnější štrůdl. Soutěžní porota ochutnávala a hledala nejlepší jablečný štrůdl z téměř třiceti vzorků, které napekli studenti napříč všemi třídami našeho gymnázia. To že měla porota opravdu nelehký úkol je jasné, ale vítěze našla. Stal se jím Maxmilián Slanina z primy. Odměnou mu byl nemalý sáček usušených jablečných křížal.

Výsledek soutěže byl slavnostně vyhlášen ve čtvrtek 31. ledna, tedy v Den bez palmového oleje. O velké přestávce v učebně č. 4 předala Mgr. Eva Jirsová hlavní cenu, načež se všichni přítomní studenti dali do ochutnávání oněch soutěžních štrůdlů. Jelikož Den bez palmového oleje připadl na Férový čtvrtek, mohli si studenti uvařit FairTrade čaj, kávu nebo nalít si čokoládu.

Cílem Dne bez palmového oleje je vyzkoušet si jeden, dva či tři dny bez „palmáče“ nebo si alespoň uvědomit, jaký dopad má kácení palmových pralesů. Proto si studenti vedle ochutnávání mohli vyrobit svůj prales. Úkolem bylo nalepit různé květiny, části zvířecích tělíček nebo listy na předem namalovaný základ pralesa a dotvořit tak svůj vlastní. Konečný výsledek „Náš prales“ je ve škole vystaven a má připomínat, že všichni jsme tvůrci svého pralesa a můžeme jej jakkoliv ovlivnit.

Velmi děkujeme všem, kteří se jakkoli podíleli na organizaci této akce.

Každý, kdo by se chtěl dozvědět více informací o palmovém oleji, o celé problematice, o peticích podporujících omezení „palmáče“ nalezne na webových stránkách: http://www.stoppalmovemuoleji.cz/strucne.php