Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Finále Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR v Chebu

Veronika Břízová, 5.12.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Ve čtvrtek 21. 11. 2019 se konalo finálové kolo Dějepisné soutěže gymnázií. Do Chebu vyrazilo tříčlenné družstvo naší školy ve složení: Veronika Břízová (4. A),  Marek Kuška a Vojta Losenický (oba oktáva) s naší paní profesorkou Pavlíčkovou.  Jeli jsme den předem a ubytováni jsme byli v lázeňském hotelu ve Františkových Lázních.

Letošní ročník byl věnován období mezi léty 1978 – 1992. Museli jsme tedy předvést své vědomosti z československé politiky, kultury a sportu. Některé vědomosti, které musíme znát, svou hloubkou v dobrém slova smyslu pravidelně šokují přítomné vysokoškolské pedagogy. Bylo tam spoustu zajímavých hostů, a to například různí historikové, vysokoškolští pedagogové, ale dokonce i velvyslanci České i Slovenské republiky na Slovensku a v České republice, europoslanec Alexandr Vondra a disident a polistopadový politik Jan Ruml.

Finále dějepisné soutěže

Soutěž byla rozdělena na celkem čtyři soutěžní kola. V prvním kole jsme dostali 50 otázek s možností výběru odpovědi, čas byl ovšem omezený, pouze 25 minut. Druhé kolo nebylo tak obsáhlé, pouze 26 otázek, zde ovšem nebylo na výběr a sami jsme museli odpověď doplnit. Třetí kolo bylo nejpestřejší. Nejprve jsme museli poznat dokumenty, vysvětlit pojmy, poznat, která fotka patří k jaké události, až nakonec jsme poznávali zpěváky, herce, režiséry a jejich filmy, projevy významných osobností a nakonec i sportovce. Čtvrté poslední kolo bylo otázkou 5 minut. Zde jsme podle popisu měli poznat nějakou osobnost.

Musíme říct, že soutěž jsme si velice užili, a těší nás, že jsme se dostali mezi nejlepší týmy celé České i Slovenské republiky.  Je to zásluha loňského týmu studentů naší školy ve složení: Miloš Havel, David Kraus a Martin Křikava, kteří vybojovali postup v březnu Jihlavě a kteří se finále již nemohli zúčastnit, protože v současnosti studují na vysokých školách. Tímto jim moc děkujeme.