Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »
Studenti vyšších ročníků chotěbořského gymnázia měli skvělou příležitost vyslechnout si přednášku o všem, co sužuje dnešní společnost na poli médií, sociálních sítí, facebooků a podobných vymožeností moderní doby. Tím palčivým problémem jsou dezinformace, hoaxy, falešné zprávy, manipulace obrazovými materiály, propaganda…
Přednáška probíhala v rámci projektu „Zvol si info“, který se zrodil na brněnské Masarykově univerzitě v hlavách několika nadšených studentů společenských věd. Projekt se zaměřuje na osvětu středoškolských studentů, učí je, jak pracovat se zdroji, nepodloženými informacemi ze sociálních sítí a jak tyto „fake news“ efektivně rozpoznat a bojovat s nimi. Kateřina Křivánková si udělala malý výlet do naší krásné Chotěboře, aby zdejším studentům vysvětlila, na co si dávat při surfování po internetu pozor. Po skončení besedy, která byla odrazem vysokoškolského tvůrčího talentu a svěžesti, jsme se Kateřiny zeptali na pár otázek. Na každý pád, spoustě z nás dala spoustu námětů k přemýšlení a ukázala nám opět jiný směr, jak se na informace dívat a pracovat s nimi.
H: Co bylo podnětem k nastartování projektu Zvol si info? Kdo s vámi spolupracuje?
K: Projekt se zrodil v rámci hodiny, kterou jsme měli na vysoké škole. Naši profesoři se rozhodli zúčastnit se soutěže „Peer to peer – Challenging extemism“. Sešlo se devět lidí z různých oborů (politologie, žurnalistika atd). Dali jsme hlavy dohromady a projekt byl na světě. Původně se měl projekt jmenovat „Zavři troubu“.
H: S tímto projektem cestujete i do zahraničí. Čeho jste se již zúčastnili?
K: Přednášky děláme v Česku a na Slovensku, ale lidé nás zvou i na odborné konference do jiných zemí. Kolegové přednášeli ve Washingtonu, my jsme se nedávno vrátili z Osla, kde jsme byli v rámci projektu Gratias Tibi, který jsme vyhráli. Tam jsme s ostatními neziskovkami řešili problematiku šíření „fake news“.
H: Jaké jsou vaše cílové skupiny? Máte nějaký cíl, který má tento projekt vyplnit?
K: Chceme rozšířit kritické myšlení a mediální gramotnost hlavně mezi středoškoláky, kteří se tomu totiž často nevěnují a ve školách se nic takového také neřeší. Profesoři totiž někdy nevědí, jak sociální sítě fungují a nedokáží jim pomoct.
H: Jak vnímáte úlohu současných médií ve společnosti? Je pro vás dostačující?
K: Úloha médií narostla, ale není už to televize ani rozhlas. Teď letí Facebook a Twitter, ale kdoví, jestli je můžeme považovat za média sama o sobě. Došlo taky k tomu, že politici a veřejné osoby se stali médiem bez potřeby využívat novinářů. Je škoda, že úloha novinářů je v dnešní době zlehčována hlavně ze strany politiků. To by mohl být problém.
Děkuji Kateřině za její čas i možnost vyslechnout si přednášku z trochu jiného soudku, která mohla mnohým vnést nový vítr do plachet.
Za posluchače,
Jan Venc, oktáva