Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Mládí vpřed, aneb pět dní v Ostravě!

Mgr. Eva Jirsová, 13.5.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Jak už bývá zvykem, tak i letos se na našem gymnáziu počátkem února konalo školní kolo Biologické olympiády a tři nejúspěšnější řešitelé postoupili do kola krajského. Zde Lukáš Bourdais (septima) obsadil 21. místo, Terka Stehnová (septima) vybojovala 7. místo a Anička Boháčová (oktáva) byla druhá.

Letošní téma bylo velmi blízké nám všem - dospívání, růst, změny, konkurence a vývoj. To všechno si člověk může představit pod pojmem Mládí vpřed! Když jsem se dozvěděla, že druhé místo na krajském kole znamená postup do kola národního, neváhala jsem a okamžitě jsem se rozhodla strávit posledních pár volných chvil před maturitou získáváním nových vědomostí a zkušeností na Přírodovědecké fakultě UO.

Po Velikonocích jsem si sbalila všechny potřebné věci a vydala se vlakem směr Ostrava. Když jsem vystoupila na nádraží a tramvají projížděla městem, byla jsem překvapená, protože jsem si nikdy nepředstavovala, že Ostrava může být tak krásná. Pokud jste nikdy nenavštívili toto příjemné moravskoslezské město, mohu Vás ujistit, že rozhodně není celé zahalené ve smogu a uhlí se tam už nějakou dobu vůbec netěží.

Po příjezdu na ubytování a vyřešení oficiálních záležitostí jsme se přesunuli spolu s dalšími 35 soutěžícími na fakultu. Tam na nás čekala poznávačka, ale nejprve jsme se zúčastnili slavnostního zahájení. Každý večer probíhal nesoutěžní program a my jsme se po večeři vydali na prohlídku národní kulturní památky Dolní Vítkovice. Přestože celý den pršelo, náš pan průvodce vykouzlil úsměv na tváři každého z nás a moc jsme si to užili.

Další dny byl náš program velmi nabitý, dopoledne a odpoledne jsme strávili řešením testů, praktických i teoretických úloh a večer jsme navštívili noční ZOO Ostrava a spoustu dalších míst. Jedna ze soutěžních úloh nás zavedla na haldu jménem Ema, která je velmi zvláštním prvkem přírody uprostřed města.

Poslední den nás čekala exkurze do nedalekého Štramberku, ale již po cestě tam jsme během našich zastávek pozorovali kroužkování ptáků či tůně s čolky a prameniště s mloky. Prvním bodem programu byla návštěva jeskyně Šipky, kde byla v roce 1880 nalezena čelist neandertálského dítěte. Poté jsme si všichni nakoupili dostatečné zásoby Štramberských uší na náměstí a vydali jsme se do botanické zahrady, která se nalézá v prostoru starého vápencového lomu. Večer se konalo slavnostní vyhlášení výsledků a ukončení 53. ročníku Biologické olympiády. Celým večerem nás provedl Vladimír Kořen, kterého můžete znát z televizního pořadu Zázraky přírody, a po všech oficiálních záležitostech následoval raut a volná zábava.

Když jsem následující den cestovala domů, přemýšlela jsem, co mi těch pár dní dalo do života. V první řadě musím říct, že jsem se naučila spoustu nových věcí ať už praktických záležitostí v laboratoři nebo faktů, o kterých bych nikdy předtím nepřemýšlela. Poznala jsem spoustu skvělých lidí zapálených do biologie a také své budoucí spolužáky. Zjistila jsem, že Ostrava je vážně skvělé místo a sama za sebe můžu říci, že pokud bych měla šanci jet znovu, neváhala bych. Všichni soutěžící táhli za jeden provaz a nikdo to nebral tak, že jsme soupeři. I když jsem tam jela s vědomím, že nikoho nebudu znát, po pěti dnech jsem odjížděla s tím, že mám kamarády po celé republice.

Bylo to skvělých pět dní a jsem z toho nadšená ještě teď, takže pokud někdy budete mít možnost jet na ústřední kolo, tak rozhodně berte všema deseti!

Myslím si, že to byla pěkná tečka za všemi soutěžemi z biologie, kterých jsem se během svého osmiletého studia mohla zúčastnit a že jich nebylo málo. Také bych chtěla poděkovat našemu gymnáziu, že mi umožnilo účastnit se různých akcí i přesto, že jsem každý červen byla víc na soutěžích než ve škole. Největší dík patří paní Mgr. Evě Jirsové, protože bez ní bych nikdy neobjevila kouzlo biologie.

Teď už jen zbývá doufat, že všechny svoje vědomosti dokážeme uplatnit u maturity, zakončit úspěšně naše studium na chotěbořském gymnáziu a potom veškeré nabyté znalosti využít při studiu na vysoké škole.

Anna Boháčová (oktáva)

Chtěla bych při této příležitosti poděkovat Aničce Boháčové za celých osm let studia, během kterých dokázala skvěle reprezentovat naše gymnázium, město Chotěboř, Kraj Vysočinu a na podzim v Litvě dokonce i Českou republiku. Nezbývá než se s touto vynikající studentkou rozloučit, popřát jí mnoho úspěchů v dalším studiu na lékařské fakultě a přát si, aby i v dalších letech na našem gymnáziu studovali tak výjimečně nadaní, ale i pracovití studenti, jako je právě Anička. S takovými lidmi je snadné, aby se nám práce stala koníčkem!

Hodně úspěchů, Ani!  

Mgr. Eva Jirsová, učitelka biologie