Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Národní kolo Ekologické olympiády 2018

Mgr. Eva Jirsová, 11.6.2018 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Po vítězství v krajském kole se tým z Gymnázia Chotěboř (Jan Venc, Anna Boháčová, Tereza Stehnová) ve čtvrtek 31. května 2018 směle vydal do hlavního města naší republiky na národní kolo 23. ročníku Ekologické olympiády.

Po té, co jsme strávili příjemné dopoledne v jednom pražském parku a procvičovali zde naše znalosti přírodnin, jsme se konečně odebrali k Hostivařské nádrži, kde jsme měli pobývat až do neděle. První den soutěže nám nepřinesl nic náročného. Mohli jsme si vyslechnout velmi zajímavou přednášku o hmyzu, který je vázaný na stromy a odumírající dřevo.

Následujícího rána jsme časně vyrazili do letenských sadů. Přivítala nás tu náročná „poznávačka“ a test vztahující se k dřevinám rostoucím mimo les. Což také ostatně bylo tématem celého letošního ročníku.

Následoval chutný oběd a pak už jsme mohli přejít k praktickému úkolu. Ve zdejší platanové aleji jsme měli odborně posoudit vybrané stromy, změřit jejich obvod, výšku či šíři koruny. Dále jsme pozorovali i okolní park a nakonec jsme na několik listů papíru vyhodnotili biologický potenciál aleje a navrhli případný postup pro její obnovu nebo zabezpečení. Mezi vysokými platany bylo opravdu nádherně a jedinou vadou na kráse byl snad jen ustavičný déšť, který se toho odpoledne na Prahu snášel. Nemuseli jsme se však bát, že bychom neuschli, úmorné horko nás totiž provázelo téměř celou dobu.

Zakončením celé soutěže byla krátká prezentace týkající se námi získaných informací, kterou jsme vytvářeli dlouho do noci a druhý den jsme ji prezentovali jak před ostatními týmy, tak i před odbornou porotou, při jejíchž otázkách jsme se značně zapotili. I přesto, že téma bylo pro všechny stejné, každý měl ve své prezentaci něco, čím dokázal zaujmout.

Po sečtení všech bodů a vypsání diplomů nezbývalo nic jiného než přejít k vyhlašování výsledků. Náš tým se umístil těsně pod stupni vítězů a skončil na bramborovém čtvrtém místě. My si z toho však nic neděláme a těšíme se na příští ročník soutěže.

Za soutěžní tým Gymnázia Chotěboř

Tereza Stehnová