Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Nepřítel s názvem palma olejná

Mgr. Eva Jirsová, 6.2.2017 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Palmový olej trápí nejednoho ekologa, výživového poradce, ale i řadu ekonomů již několik let. Pro některé z nás je i tak problematika palmového oleje zatím neobjasněným pojmem.  Jeho negativní vlivy se nedotýkají přímo nás, ale vysazování plantáží palmy olejné hlavně v oblasti rovníkové Indonésie a Ameriky má dalekosáhlé dopady na tropické deštné lesy a tak i stav ovzduší. Netrpí ale jen rostliny, ale i orangutani, kteří se stali neoficiálním znakem boje proti vysazování palmových plantáží, a jejichž nepočetné populace se rozkládají právě na indonéských ostrovech. Kromě zabijáka vzácné flóry a fauny je palmový olej považován i za škodlivý našemu zdraví. I přesto se s ním setkáváme prakticky každodenně.

Je totiž obsažen v margarínech, čokoládách, sušenkách, majonézách, slaných brambůrcích či tyčinkách, ale i v pečivu. A také v krmivu pro psy nebo v kosmetice. Naštěstí ne všem firmám je osud náš i naší planety lhostejný a omezily využití palmového oleje na minimum (Emco, Milka, Opavia aj.).

To vše díky nátlaku médií a organizací, které s nadbytečným používáním palmového oleje nesouhlasí. Jednou z nich je také česká Koalice proti palmovému oleji, které se do povědomí dostala facebookovou kampaní „Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem“. Letošní rok připravila akci s názvem „Den bez palmového oleje“, který připadal na 1. únor. I na našem gymnáziu, které se na palmový olej v letošním roku zaměřilo v projektu „Zodpovědná spotřeba potravin“, se ujmula výzva, která má nejen ekologický podtext. Pro všechny studenty jsme na první únorový den připravili happening, který měl i jim přiblížit problémy užívání palmového oleje. Malí i velcí měli možnost vybarvit si svého orangutana bojujíce o svůj život a připevnit ho na palmu. Společným dílem jsme tak vytvořily velký plakát s  primáty, kteří si přeci zaslouží žít. Nesměla chybět ani ochutnávka výrobků, které místo palmového oleje užívají jiný tuk. Doufáme, že nejen tento den se pro mnoho z nás stal prvním „bez palmáče“.

Za chotěbořskou skupinu Amnesty International a Ekoklub GCH,

Jan Venc

Tento projekt probíhá za finanční podpory Evropské unie, Ministerstva zahraničních věcí České republiky a České rozvojové agentury.