Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Odpovědná spotřeba potravin

Nikola Adámková, 15.6.2015 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Dne 4. června 2015 se na našem Gymnáziu uskutečnila přednáška o odpovědné spotřebě (nejen) potravin, po které následoval férový čokoládový workshop. Naším hostem byla Veronika Ambrozy, která se od roku 2009 aktivně věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a environmentální výchově u nás i za hranicemi Česka. V roce 2013 založila se svými kamarády neziskovku Spolu Férově, která se zaměřuje právě na námi vybrané téma odpovědnou spotřebu a Fair trade. Spolu Férově tudíž zaštítilo celou naší akci.

A co jsme vlastně probírali?

Mnoho zboží naší každodenní spotřeby procestuje tisíce až desetitisíce kilometrů kolem naší planety, než se dostane až do našich domovů. Proč? Jaké to má následky? Co nám to naopak přináší? Podívali jsme se zblízka na to, co to je vlastně spotřeba a jaké dnes existují spotřebitelské varianty. V druhé části workshopu jsme se zabývali kakaovým průmyslem a konceptem fair trade. Nakonec jsme se naučili vyrábět již zmiňovanou základní fair tradovou čokoládu.

Tímto bychom chtěli velmi poděkovat Veronice Ambrozy za  zajímavou a poučnou přednášku, která doufám alespoň trochu změnila náš pohled na spotřebu a následky naší spotřeby, které, ač si to neuvědomujeme, ovlivňují celý svět. Dík patří také výše zmiňované neziskové organizaci Spolu férově, Ekumenické akademii, kampani za férovou čokoládu Make chocolate fair a samozřejmě v neposlední řadě našemu gymnáziu za možnost přednášku uskutečnit.

Odpovědná spotřeba potravin