Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Pendolinem do Ostravy

Mgr. Ivona Pavlíčková, 30.6.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Konec června neznamená pouze vysvědčení nebo začátek prázdnin, ale také školní projekty. A tak se ve středu 26. 6. vydala naše výprava v čele s paní profesorkou Pavlíčkovou a paní profesorkou Kubátovou na dva dny Pendolinem do Ostravy.

Cesta Pendolinem byla příjemná a pohodlná, vlak jel velmi tiše, a než jsme se nadáli, byli jsme na místě. V Ostravě jsme se pak ubytovali v útulném hostelu a hurá na první zastávku, kterou byl Slezskoostravský hrad.  Nebyl to žádný ,,velehrad“, na kráse mu to však neubralo. V rámci prohlídky jsme zhlédli i výstavu modelů lodí. Bylo ale neúprosné vedro, tak jsme se šli zchladit prohlídkou dolu do Landek parku. Svezli jsme se dolů pod povrch, kde už na nás čekal pan průvodce, který dokonce sám v dole pracoval. Přiblížil nám historii i současnost těžby uhlí, ukázal nám techniku i veškerá zákoutí a nakonec jsme si vyzkoušeli, jaké to je být v úplné tmě. Na povrchu jsme ještě navštívili expozici důlního záchranářství. Někteří z nás si dokonce vyzkoušeli trenažer, který přibližuje pocity a překážky, s nimiž se záchranář musí při akci potýkat a musí na ně být připraven.  Z Landek parku jsme poté zamířili na poslední zastávku, a sice do obrovského nákupního centra Nová Karolina, kde následoval rozchod.

Druhý den nás čekal výstup na stále doutnající haldu Ema, odkud byl nádherný výhled na celou Ostravu. Zde nás obklopil i typický sirný zápach. Po trošku strmějším sestupu zpět dolů jsme pokračovali prohlídkou vysokých pecí v Dolních Vítkovicích. Věděli jste, že je to v současnosti třetí nejnavštěvovanější památka v ČR? A není divu, už po příjezdu nám areál vyrazil dech, a to nejen kvůli tomu, že se zde natáčí známá televizní soutěž U6. Tak jsme nasadili bezpečnostní přilby a šup na prohlídku. Průvodci nám představili historii pecí i postup výroby surového železa. Nemohl chybět ani výstup na Bolt Tower, kterou v roce 2015 pokřtil sám rekordman Usain Bolt a jejíž vrchol je ve výšce 77 metrů nad zemí. Hrdinně jsme ji zdolali a kochali se kouzelným rozhledem, ale budu mluvit asi za všechny, když řeknu, že jsme byli rádi zpět na pevné zemi. Na závěr prohlídky jsme se zastavili ve velíně, kde nám bylo dovoleno ,,pomačkat“ si (snad) nefunkční tlačítka. A protože všechno jednou končí, zamířili jsme pak na nádraží a zpět domů.

Výlet jsme si velice užili, Ostrava má své osobité kouzlo, stále si drží hornického ducha a určitě stojí za návštěvu. Děkujeme paním profesorkám za skvělý zážitek!

 Eliška Jelínková, 1.A