Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Polsko – Česko 2014

Mgr. Dana Mrtková, Mgr. Irena Žáková, 1.7.2014 | Kategorie: O gymnáziu

6. ročník mezinárodní spolupráce Gymnázia Chotěboř s Gymnáziem No5 Jana Pavla II Ratiboř

Už několik let pořádá Gymnázium Chotěboř mezinárodní programy a výměny s Gymnáziem No5 Jana Pavla II z polské Ratiboře – projekt RaChot. Programy jsou dvoutýdenní, týden v Polsku připravuje Gymnázium v Ratiboři, týden v České republice my, účastní se studenti a učitelé obou škol, v tomto školním roce  celkem 54 studentů a 7 učitelů, studenti se podílejí i na přípravných pracích.

1. část

Pro Poláky  jsme uspořádali kurz lyžování, konal se  9. - 14. 3. 2014 v Ostravici, polské studenty jsme učili základům sjezdového lyžování, po večerech i základům češtiny.  Gymnázium v Ratiboři neorganizuje lyžařské výcvikové kurzy jako je zvykem u nás,  pro studenty i pedagogy byl společný týden na horách novou zajímavou zkušeností. Poláci by s námi chtěli jet lyžovat i příští rok.

Poláci na lyžích

2. část

V týdnu  25. – 31.5. 2014 jsme odjeli do Polska -  společný pobyt u Baltského moře ve středisku Miedzyzdroje. Kromě koupání v moři jsme poznávali jazyk, blízké i vzdálenější okolí, kulturní a přírodní památky i typický polský jídelníček.

u Baltského moře

Studenti obou škol, přibližně stejně staří, se mohli poznat při společných činnostech, přirozeně vnímali cizí jazyk, podobnost jazyků je velikou výhodou,  během pobytů byli studenti z obou zemí schopni domluvit se česky a polsky, naši dokázali aktivně použít polštinu i jiných situacích - porozumět výkladu v polštině, pokynům polských vedoucích, zeptat se na cestu, nakoupit v obchodě apod. Vyměňovali jsme si zkušenosti ze svých škol, porovnávali jsme způsob života v Polsku a v Česku. Poznali jsme i kus historie Polska a dozvěděli se spoustu nových věcí. Měli jsme možnost získat nové přátele.

Češi a Poláci v národním parku

Obě části výměnného pobytu byly přínosem pro všechny zúčastněné.

Bylo by dobré, aby spolupráce obou škol pokračovala i v dalších letech.