Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Projekt Irsko 17. – 25. 6. 2019

Vladislav Smejkal, 28.6.2019 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Projekt Irsko 17. – 25. 6. 2019  

Náš deník – Alžběta Janovská, Alžběta Fiedlerová, sexta

1. den probíhal ve znamení snad nikdy nekončící cesty, která začala 16. 6. ve 22:00 před budovou gymnázia.  Ráno 17. 6. jsme se probudili v Bruselu, kde jsme navštívili Atomium, jednu z dominant tohoto města. Po krátké zastávce jsme pokračovali do francouzského Calais, odkud nás trajekt dopravil až na ostrovy Velké Británie. Ještě než jsme vyjeli směr Londýn, prošli jsme se po romantických Doverských útesech. Do Londýna jsme dorazili kolem osmé hodiny večer. Tam jsme se rozdělili do rodin a s nimi se vydali na ubytování, kde jsme měli strávit pouze jednu noc. 

2. den jsme se vydali do hlavního města Walesu Cardiffu. Nejdříve jsme navštívili skanzen Museum of Welsh Life a poté jsme se veřejnou dopravou vydali do centra města. Dominantou Cardiffu je hrad Cardiff Castle, kde jsme si prošli palác, prohlédli si kryty z druhé světové války nebo vylezli na věž s krásnou vyhlídkou na město. Během dvouhodinového rozchodu jsme si nakoupili suvenýry a pak už jsme se vydali do přístavu na trajekt do Irska. 

3. den jsme začali kolem 8. hodiny ráno prohlídkou hlavního města Irska Dublinu. Jako první jsme ale navštívili McDonald, kde si většina z nás koupila snídani. Naplánovaný 9 hodinový program začal zastávkou v Trinity College, kde jsme viděli slavný latinsky psaný evangeliář Book of Kells z konce 7. století. Poté jsme se vydali uličkami města až ke Guiness Storehouse. Starší 18 let měli možnost ochutnávky místních piv, my mladší jsme dostali alespoň náramky. Po prohlídce celého Guiness Storehouse a nakoupení suvenýrů jsme se vydali dál, přesněji ke Christ Church Cathedral. Odtud jsme zamířili do (podle průvodce) nejoblíbenější instagramové čtvrti Temple Bar. V podvečer jsme opustili Dublin a vydali se do města Monaghan. Po rozdělení do rodin jsme se vydali na ubytování. Zjistili jsme, že většina rodin nebydlí přímo ve městě ale v menších osadách poblíž. Některým z nás cesta autem do rodin trvala i půl hodiny. 

4. den, po první noci strávené v irské rodině, jsme se vydali na poměrně dalekou cestu, která ale stála za to. Asi po čtyřech hodinách jsme se zastavili na krasové plošině Burren, kde jsme si prohlédli starý megalit, pohřební mohylu z doby bronzové. Poté jsme jeli další hodinu, tentokrát na Moherské útesy. Jelikož jsme měli krásné slunečné počasí, rozhodli jsme se zbytek dne strávit zde a vynechat návštěvu Galway. Na útesech jsme si užili krásné výhledy a udělali mnoho krásných fotek. Večer jsme strávili opět v hostitelských rodinách. 

5. den v 8 hodin ráno jsme se opět sešli na našem meetingpointu. Cílem dnešní cesty se stalo hlavní město Severního Irska Belfast. Předtím jsme si ještě udělali hodinovou procházku podél jezera Lough Neagh. Než jsme se dostali do samotného centra Belfastu, vyšlápli jsme si na kopec, odkud byl krásný výhled na celé město a jeho okolí. Pak už jsme se vydali do samotného centra, kde jsme viděli například sochu makrely nebo radnici. Následovala návštěva moderního muzea věnovaného parníku Titanic, který byl v roce 1911 v místní loděnici postaven. 

6. den byl ve znamení cesty do Severního Irska. Nejdříve jsme navštívili alej, kde se natáčela epizoda ze seriálu Hra o trůny. Zajímavé to bylo především pro fanoušky tohoto seriálu. Poté jsme se vydali k Giant's Causeway neboli Obrovu chodníku. Tuto přírodní památku, která je na seznamu UNESCO, tvoří několik desítek tisíc čedičových sloupů. Zde byl krásný výhled na moře a skoro každý si tu udělal nějakou fotku. Dalším místem, kde jsme se zastavili, byl Dunluce Castle. Zříceninu hradu jsme si mohli projít s popisem v češtině, Na závěr dne jsme se zastavili na písečné pláži. Většina z nás si zde namočila alespoň nohy, i když moře bylo velmi studené. Poté jsme se vydali zpátky do rodin, kde jsme měli strávit naši poslední noc v Irsku. 

7. den ráno jsme se vydali k autobusu už s batohy a kufry, protože jsme odjížděli z Irska. Než jsme se nalodili na trajekt, navštívili jsme Monasterboice, jedny z největších keltských křížů. Poté jsme se zastavili v překrásných zámeckých zahradách Powescourt Gardens. Poslední zastávkou bylo Údolí dvou jezer v pohoří Wicklow Mountains s křesťanským sídlištěm Glendalough z 6. století. Ve večerních hodinách nás trajekt převezl do Anglie. 

8. den po noční cestě napříč Anglií jsme se ráno probudili v Londýně, kde nás čekal devítihodinový program. Lodí jsme dopluli po Temži až do Westminsteru. Zde začala naše procházka po městě. Viděli jsme budovu parlamentu s Big Benem, který je ale právě krytý lešením, dále Westminsterské opatství, náměstí Piccadilly Circus nebo Buckinghamský palác. Během dne jsme měli i několik možností projít si některé části samostatně, např. Covent Garden. Nakonec jsme se vydali zpět na břeh Temže, kde někteří z nás už měli předem zamluvená místa na London Eye. Večer jsme metrem dojeli až na zastávku North Greenwich, kde na nás čekal autobus a my se mohli vydat na cestu domů. Kolem deváté večer už jsme byli v podmořském vlaku a mířili do Francie. 

9. den po nočním přejezdu Francií, Belgií a Německem jsme se vzbudili v Rozvadově, hraničním přejezdu mezi Českou republikou a Německem. Naše cesta pokračovala přes Plzeň, Prahu a Kolín, kde se s námi rozloučil náš průvodce. Kolem druhé hodiny odpoledne náš téměř 6000 km dlouhý výlet skončil před budovou gymnázia v Chotěboři.

Závěrem bychom rádi poděkovali paním profesorkám Caltové a Němcové a panu profesorovi Šimonovi za organizaci projektu, pánům řidičům za příjemnou cestu a našemu obětavému průvodci Martinovi za perfektní služby. 

Za třídu sexta Alžběta Janovská a Alžběta Fiedlerová (upravila Mgr. D. Caltová)