Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Projekt “Jižní Polsko – cesta nejen po památkách UNESCO”

Mgr. Eva Jirsová, 30.6.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Jako každý školní rok na našem gymnáziu byl i ten letošní završen několika dny věnovanými projektům, v rámci nichž se žáci mohou vydat za nejrůznějšími místy a zážitky. Skupina 45 studentů si letos vybrala rozmanitý program projektu nesoucího název “Jižní Polsko cesta nejen po památkách UNESCO”. A nezvolili vůbec špatně. Odjezd hodinu po půlnoci nebyl nejpříjemnější možností, ale později nám dovolil celý den využít maximálně.

První den jsme navštívili solné doly ve městě Bochnia, kde nás čekala poutavá prohlídka v polštině a první setkání s některou z památek UNESCO. Hned nato přišlo takové setkání další a zastávkou bylo druhé nejvýznamnější poutní místo Polska, komplex církevních památek ve městě Kalwaria Zebrzydowska. Smutnější částí pak byla návštěva poslední památky UNESCO daného dne, kdy jsme si prošli bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Poté jsme se ubytovali v Krakově.

Zde jsme také strávili následující den pobytu a viděli mimo jiné hrad Wawel a část Staré město, zapsanou též na seznamu světového a kulturního dědictví. Odpoledne jsme se jeli vykoupat do největšího krytého aquaparku v Polsku a po večeři přenocovali opět v Krakově.

Třetí den jsme podnikli výpravu do hornického města s názvem Tarnovské hory, jehož stříbrné, zinkové a olovné doly nesou jakožto nejvýznamnější v zemi stejné označení památka UNESCO. Architektonicky zajímavý zámek Moszna obklopený obrovským parkem byl naší konečnou zastávkou před odjezdem do Kladska, kde jsme další dva večery přespávali v krásně vybaveném kempu.

Čtvrtý den zahrnoval objevování samotného Kladska, malého polského městečka, mezi jehož dominanty patří most svatého Jana, připomínající pražský Karlův, a kladská pevnost. Po projití těchto míst nás autobus převezl do Minieurolandu, kouzelného parku miniatur čítajícího na 60 zmenšených modelů známých staveb z Polska i celého světa, a poté za vítaným osvěžením do místního krytého bazénu.

Součástí posledního dne byla i návštěva poslední památky UNESCO, kterou jsme viděli. Jednalo se o Kostel míru ve městě Svídnice, proslulého vedle dechberoucí výzdoby, titulem největšího hrázděného kostela v Evropě. Ve městě Karpacz nás čekal dřevený kostel Wang, jenž sem byl dovezen v 19. století z vikingského Norska. Celý pobyt jsme pak zakončili výšlapem na polské straně Krkonoš a po jízdě lanovkou na horu Kopa došli až k ledovcovému jezeru Mały Staw a zpět.

Projekt byl povedený od začátku až do konce a mnozí z nás jej nazvali i vůbec nejlepším, jaký doposud zažili. Navzdory nabitému programu, bez kterého bychom nikdy neprozkoumali takové množství míst, nás po celou dobu obklopovala příjemně uvolněná atmosféra a veselá nálada. Zatímco jsme pak okny autobusu pozorovali, jak slunce mizí za obzorem a nádherné jižní Polsko mizí za námi v jeho paprscích, bylo jen velice těžké ubránit se spokojenému úsměvu. Nezbývá než na závěr poděkovat panu řidiči a zejména „profesionálním průvodcům“, našim profesorkám, RNDr. Marii Jobové a Mgr. Evě Jirsové, které pro nás celý projekt zajistily! Byl to skvělý závěr tohoto školního roku!

Za všechny spokojené studenty – Alice Janáčková, septima