Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Projekt „Má vlast, můj život, moje budoucnost“ pokračuje

Partnerská spolupráce v Německu, 16.3.2018 | Kategorie: O gymnáziu

Ve dnech 5. až 8. března 2018 se na partnerské škole ve Werderu nad Havelou konala přípravná schůzka k projektu „Meine Heimat, mein Leben, meine Zukunft“. Za chotěbořské gymnázium se jí zúčastnili pan Mgr. Tomáš Scholz a paní Mgr. Eva Podolková. Hned na začátku uvedl pan Uwe Mütz, zástupce ředitele Carl von Ossietzky Oberschule (CvO), že „bude velmi obtížné překonat náš poslední divadelní projekt Romeo und Julia – ale my to zvládneme.“ Touto poznámkou připomněl divadelní projekt z roku 2014, při kterém společně vystupovali studenti CvO a čeští studenti z Gymnázia Chotěboř a který měl ve Werderu i v Chotěboři velký úspěch a jehož závěrečné představení sklidilo bouřlivý potlesk. Finančně byl tento projekt podpořen Evropskou unií, která přispěla i nyní na náš nový společný projekt „Meine Heimat“.

Nejen Uwe Mütz je přesvědčen o tom, že se tento projekt vydaří. Svoji podporu vyjádřila i ředitelka CvO, paní Ines Lenius. I ona projevila svou radost z toho, že se opět podařilo získat příspěvek od Evropské unie. „Dvě země, dvě města, mnoho žáků a učitelů – všichni ale mají jednu vizi. Sjednocenou Evropu. A těmito aktivitami jsme již mnohokrát přispěli k tomu, aby ten náš kousek světa byl klidnější.“

Školní sociální pracovnice a vedoucí projektů paní Jördis Freiwald je hrdá na to, že CvO a Gymnázium Chotěboř může už potřetí spolupracovat za finančního přispění Evropské unie, a zdůraznila, že cílem projektu je také využít vzniklý materiál při inovativní výuce.

A protože projekt je již v plném proudu a první studentská výměna se bude konat již zanedlouho, museli jsme na přípravné schůzce vyřešit spoustu organizačních záležitostí a co nejvíce konkretizovat vlastní náplň projektu. Čeští studenti přijedou ke svým německým kamarádům již 9. dubna a zůstanou zde jedenáct dní. Během této doby budou studenti navzájem poznávat sebe, své rodiny, kamarády a okolí. Budou se zabývat pojmem „vlast“, „domov“, „domovina“, tím, co pro ně znamená rodina, a pokusí se nahlédnout i do své budoucnosti. Na základě této sebereflexe natočí každý účastník svůj vlastní krátký film. První na řadě budou naši němečtí kamarádi. Každý si připraví svůj vlastní scénář, podle kterého natočí jeho český kamarád jednotlivé scény. Ty budou následně studenti společně upravovat a sestavovat z nich na počítači asi pěti až šesti minutový film. Během celého pobytu s námi bude i opravdový „profík“, který natočí se všemi účastníky projektu rozhovory, zachytí je v „akci“ a celý pobyt zdokumentuje. Tak vznikne ještě jeden film, tzv. film o filmu.

Práce to bude bez pochyb velmi zajímavá a hlavně kreativní. Pro své studenty jsme z Werderu přivezli i spoustu „domácích úkolů“ v jazyce německém. Ale žádný strach, bude čas i aktivně odpočívat. Opravdu se je na co těšit!

Přejme našim „hvězdám“ hodně štěstí a dobrou klapku!

První krátkých film o průběhu projektu je na: https://youtu.be/Iw3Xo1rYtMA

 

Werder März 18

 

logo R