Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Projekt Svět práce

studentky kvinty, 28.6.2018 | Kategorie: O gymnáziu

Ve středu 27. 6. 2018 jsme se v rámci projektu "Svět práce" podívali na stanici Hasičského záchranného sboru v Havlíčkově Brodě.

Nejdříve jsme dostali možnost si prohlédnout prostory samotné stanice za doprovodu jednoho z místních hasičů. Bylo fajn, že se k nám během prohlídky připojili i další dva hasiči, a tak jsme se dozvěděli více o náplni jejich práce a o tom, co se děje na stanici, když právě není poplach. Zároveň nám však také přiblížili, jak to vypadá při stavu nouze, kdy je potřeba se sebrat, navléct uniformu a do dvou minut naskočit do auta.

Hasičem se nemůže stát každý. Sice vám stačí běžné absolvování střední školy s maturitou, ale také musíte absolvovat fyzické testy, psychologické testy a podstoupit zdravotní testy. Samozřejmostí je čistý trestní rejstřík. Takže pokud v mládí dostanete do rejstříku záznam o překročení rychlosti a později byste se chtěli stát hasičem, máte smůlu. Zkrátka, za hloupost se platí. Udržet se v dobré fyzické kondici už patří k popisu práce, proto si ji hasiči neustále trénují na posilovacích strojích, lezením po skalách nebo různými dalšími výcviky. Každý rok musí totiž svou kondici prokazovat ve fyzických testech.

Zároveň hasiči musí být kvalifikovaní řídit hasičský vůz a zacházet s jeho vybavením. Během exkurze jsme mohli vidět vnitřek jednoho z vozů. Hasiči nám ukázali veškeré vybavení a popsali nám, na co a jak se používá.

Na závěr bychom se s vámi chtěli podělit o historku, kterou nám jeden z hasičů vyprávěl. Jednou prý jeli zasahovat k nějaké nehodě a zraněný potřeboval odvézt do nemocnice. Jenže se díky svým proporcím prý nevešel do sanitky a tak musel být do nemocnice dopraven na káře. No… To musela být vcelku vtipná podívaná.

Být hasičem není jednoduché. Nejen že je to velká zodpovědnost, a tedy velký nápor na psychiku, ale je to i fyzicky náročná a nebezpečná práce s nutnými technickými znalostmi.

Studentky kvinty  Lucie Urbanová, Eva Vondráková