Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Středoškolská odborná činnost přinesla mimořádné úspěchy chotěbořských gymnazistů

Petr Chalupa, 19.6.2017 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

V letošním roce se studentům našeho gymnázia podařilo vytvořit nebývalé množství odborných prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Úskalími školního a okresního kola soutěže prošlo celkem 7 prací a už krajské kolo v Třebíči prokázalo, že kvantitu doprovází i vysoká kvalita soutěžících.

Dvě práce se v krajském měření umístily na třetích místech: v oboru Zdravotnictví dílo Hany Turkové Transsexualita a v oboru Ochrana a tvorba životního prostředí práce Alice Janáčkové a Terezy Stehnové Využití srážkové vody v rodinném domě. Zbývajících pět autorských kolektivů ve svých kategoriích zvítězilo a vybojovalo si postup do národního finále, ve kterém se utkali vítězové z jednotlivých krajů. Mimořádnost bilance chotěbořského gymnázia dokresluje fakt, že žádná další škola z Kraje Vysočina neměla v celostátní přehlídce více než dva zástupce.

Celostátní přehlídka této prestižní soutěže, nad níž převzali záštitu předseda PS ČR Jan Hamáček, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a rektor ČVUT v Praze Petr Konvalinka, proběhla 16. – 18. června 2017 v Boskovicích.

Všechny práce našich studentů se dokázaly prosadit do desítky nejlepších ve svém oboru. V kategorii Ochrana a tvorba životního prostředí obsadila práce Lubomíra Moláka, Michaely Jelínkové a Andrey Málkové Geocykltrasy pod Železnými horami 10. místo, v kategorii Biologie získala práce Michaely Simonové Spolehlivé přivolání psa 9. místo a v kategorii Ekonomika a řízení přisoudila porota 8. místo práci Adama Karlíka a Jana Vaňka Ekonomická historie z pohledu bank.

Do trojice nejlépe hodnocených prací z Kraje Vysočina byly vybrány hned dvě naše: v kategorii Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času se na 4. místo prosadila práce Martiny Valentové a Davida Le Pamlsková vyhláška – špatný krok správným směrem a nejlepšího výsledku dosáhla v kategorii Geologie a geografie práce Simony Uchytilové a Jana Vence Středověké dobývání zlata u České Bělé. Vedle 2. místa získali Simona s Honzou Cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Cenu hostitelské školy VOŠ a SŠ Boskovice a města Boskovic, Cenu CZ.NIC, Cenu proděkana geologické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze prof. Martina Mihajleviče a Cenu děkana Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně doc. Jaromíra Leichmana.

Asi poprvé v historii byly v desítce nejúspěšnějších prací z Vysočiny čtyři, jejichž autory byli studenti jedné třídy – septimy chotěbořského gymnázia. V nebývalé míře se všem tvůrcům podařilo zúročit dlouhodobou a systematickou vlastní práci, zkušenosti a podporu vedoucích Evy Jirsové a Marcely Chalupové i podněty a erudici celé řady konzultantů – Karla Malého, ředitele Muzea Vysočiny Jihlava, Tomáše Piskače, fitness instruktora a Romany Hánělové, nutriční terapeutky, Ladislavy Hetfleišové, bankovní expertky, Otakara Melouna st., veterináře,  Jana Doucka, geologa, a mnoha dalších.