Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Studenti chotěbořského gymnázia na Příbramsku – od hvězd do podzemí!

Mgr. Eva Jirsová, 29.6.2016 | Kategorie: O gymnáziu

Na sklonku školního roku 2015/2016 jsme se vydali na tradiční „projekty“, nejrůznější aktivity, které se každoročně na našem gymnáziu konají. Naše skupinka se letos vydala na projekt s názvem Příbramsko – putování ke hvězdám i pod zemský povrch. První zastávkou byl Astronomický ústav - Hvězdárna v Ondřejově, která se zabývá pozorováním Slunce a dalších nebeských těles. Dále jsme navštívili Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde jsme si prohlédli památky venkovské architektury. Nedaleko Příbrami se nachází mimořádná kulturní památka, nádherný barokní areál Svatá Hora, který je významným poutním místem a který jsme společně navštívili. Jelikož byl tento den velmi náročný, relax v aquaparku v Příbrami byl tou správnou tečkou na závěr prvního dne.

Další den jsme se vydali pod „zemský povrch“, do bývalých dolů, které se nachází v Hornickém skanzenu Březové hory. Během velmi poutavé prohlídky jsme se dostali k obřímu vodnímu kolu, šli jsme cestu Wasserlauf a také jsme si vyzkoušeli sjíždět po skluzavce jako horníci, sfárat do podzemí výtahem, nebo podzemním vláčkem. Další zastávkou byl Památník Vojna v Lešeticích, kde se nachází Muzeum obětí komunismu a dějin uranového hornictví. Tato prohlídka byla velmi poutavá a zároveň každému z nás pomohla pochopit kus našich novodobých dějin. Doba to byla pro nás velmi těžko představitelná, která se již nikdy nesmí opakovat. Na závěr dne jsme navštívili Muzeum Josefa Lady v Hrusicích a projekt jsme tedy zakončili pohádkově, a proto mile a vesele.

Myslím, že celý projekt jsme si náramně užili a na samém konci školního roku jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací a to tím nejzajímavějším způsobem.

Tereza Julišová; sexta Gymnázia Chotěboř