Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Studenti Gymnázia Chotěboř první v národním kole soutěže YPEF, aneb vzhůru do Litvy!

Mgr. Eva Jirsová, 20.6.2018 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Finále soutěže Mladí lidé v evropských lesích – Young people in European Forests se letos opět konalo v Kostelci nad Černými lesy a to v termínu od 13. do 14. června.  Již po třetí se sem vydalo z chotěbořského gymnázia družstvo starších, tentokrát ve složení Anna Boháčová, Jan Venc a Tereza Stehnová. Tento rok se k nim ale přidalo i družstvo mladších - Lenka Dejmalová, Štěpánka Housková a Tereza Nesládková.

Po příjezdu, registraci a následném obědě již nic nebránilo oficiálnímu zahájení celé soutěže. Sálem se rozezněly zvuky lesních rohů, organizátoři pronesli pár vlídných slov a pak nám byly rozdány soutěžní testy skládající se z třiceti otázek v angličtině, které se týkaly evropských lesů a lesnictví jednotlivých zemí do soutěže zapojených.

Program pro tento den obsahoval ještě jednu soutěžní disciplínu, a to prezentaci na téma Listnaté stromy a jejich zastoupení v našich lesích. Opět v angličtině jsme v deseti minutách obhájili naše poznatky a názory týkající se našich lesů, listnatých stromů apod. Vše bylo řádně ohodnoceno odbornou porotou, na výsledky jsem si, ale museli počkat do dalšího dne.

Večer měli organizátoři ještě připravený program plný zábavných soutěží. Některé týmy si ho náramně užily a jiné, tak jako my, se rozhodly naopak ještě studovat na nadcházející praktickou část.

Druhý den ráno nás zavezli do místního arboreta, které spravuje Česká zemědělská univerzita a kde na nás čekala soutěžní stezka. A jelikož jsme si my, tedy tým starších, vylosovali soutěžní otázku číslo jedna, nezbylo nám příliš času na nervozitu a ihned jsme se začali pohybovat mezi jednotlivými stanovišti. Chvíli po nás svou cestu započal i tým mladších. Poznávali jsme lesní škůdce, houby, rostliny, dřeva i myslivecké trofeje a lesnické vybavení. Po dokončení praktických úkolů nám nezbývalo nic jiného, než s napětím čekat na závěrečné vyhlašování vítězů.

Nejprve došlo k vyhlášení výsledků v mladší kategorii. Studentky kvarty Gymnázia Chotěboř se umístily na nádherném třetím místě a dostaly spoustu krásných cen.  Náš tým si musel ještě chvíli počkat, ale stálo to za to! Umístili jsme se na prvním místě s náskokem téměř 23 bodů! Vítězství bylo o to sladší, že se tým starších v předchozích dvou letech umístil opakovaně na druhém místě s rozdílem pouhých desetin bodu. Všechny zaplavila euforie a nyní se nemůžeme dočkat mezinárodního kola, které se uskuteční v září letošního roku v Litvě.

Tereza Stehnová, sexta Gymnázia Chotěboř

Moje blahopřání patří všem šesti studentům, ale v souvislosti s ukončením studia na našem gymnáziu, musím nejvíce poděkovat Honzovi Vencovi. V průběhu osmi let studia dokázal mnohokrát skvěle reprezentovat naše gymnázium v celé řadě soutěží. V posledních letech se jeho jméno pravidelně objevuje na předních místech v národních kolech biologických a ekologických klání. Byla bych moc ráda, kdybychom měli i v budoucnosti tak skvělé studenty! Honzo, děkuji a přeji mnoho úspěchů nejen v Tvém dalším studiu na lékařské fakultě!

Mgr. Eva Jirsová, učitelka biologie Gymnázia Chotěboř