Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Studenti gymnázia objevovali krásy slovinských a chorvatských národních parků

RNDr. Marie Jobová, Mgr. Eva Jirsová, 26.6.2014 | Kategorie: O gymnáziu

Projekty na konci školního roku tradičně nabízejí mnoho možností jak rozvíjet svoje zájmy a schopnosti a atraktivně prožít dva dna na konci školního roku. Jednou z mnoha aktivit byl zájezd do Slovinska a Chorvatska, který trval od 19. do 25. června. Bohatý program zahrnoval návštěvu hned několika národních parků a přímořských měst.

Po noční jízdě autobusem jsme se probudili v nádherné hornaté krajině Slovinska. Z bílého jitra jsme se ale hned ponořili do černoty Postojne jamy, ohromného jeskynního komplexu. Pět kilometrů naší cesty jsme absolvovali střídavě vláčkem a pěšky s průvodcem. Neživou krásu vápencových útvarů doplnil pohled na nezvyklého obojživelníka macaráta jeskynního. Tím jsme krátkou návštěvu Slovinska zakončili a zamířili do chorvatského Biogradu na Moru.

Atmosféru přímořského státu jsme pocítili hned druhý den při plavbě k NP Kornatské ostrovy. Odpoledne jsme pak strávili prohlídkou města Zadar, kde mezi zajímavosti patří mj. mořské varhany a antické vykopávky. Večer jsme si zpříjemnili koupáním u biogradského pobřeží.

Nedělní dopoledne jsme věnovali dalšímu národnímu parku, tentokrát to byla oblast řeky Krky. Zde se nám poštěstilo pozorovat místní druhy fauny a flóry. Nenápadnou parazitickou rostlinku zárazu a tucty motýlic vystřídali obratlovci. Z dřevěných chodníčků vedoucích nad jinak neschůdným terénem jsme viděli kromě všudypřítomných ryb také skokany a užovku. Unikátním zážitkem se stalo koupání přímo pod vodopády. Fascinující pohled na mořské panoráma se nám naskytl při cestě do dalmáckého Trogiru, kulturní památce UNESCO.

 Náročnější program nás čekal následující den, kdy jsme ve slunečním žáru zdolávali skalnatý terén NP Paklenica, kde jsme zblízka pozorovali kamzíka. Všem potom přišlo vhod koupání u nedaleké pláže, tentokrát bez blízkých setkání s ježky. Posledním námi navštíveným městem byl Šibenik. I přes tento ponurý název nás nezastrašila ani návštěva hřbitova a procházka úzkými uličkami byla téměř romantická.

Poslední den jsme se přesunuli na pomyslný Divoký západ, když jsme se procházeli mezi Plitvickými jezery. Tento národní park je totiž známý natáčením filmů o slavném Vinnetouovi. Z dřevěných lávek, autobusu i lodi jsme obdivovali krásy průzračných jezer, hučících vodopádů a tajuplných jeskyní. Opět jsme mohli pozorovat hejna ryb, zdejší faunu zastupovaly i zmije, ještěrky a drobní hlodavci. S Chorvatskem jsme se rozloučili říční koupelí mezi žlutými stulíky v Malých Plitvicích.

Chotěboř nás ve tři hodiny v noci přivítala deštěm, ale ani to nám nemohlo zkazit skvělý dojem z celého projektu. O výborném sladoledu (čti zmrzlině), chobotnicích ve strouhance a fotogenických zmijích se nám bude ještě dlouho zdát.

Za studenty Monika Stará a Lída Stará

Národní park KRKA     Národní park Plitvická jezera