Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Studentské prezidentské volby

Mgr. Michaela Dostálová a Aneta Jirková, 17.1.2018 | Kategorie: O gymnáziu

Umožňujeme středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.“ Toto motto uvádí vzdělávací program Jeden svět na školách pod organizací Člověk v tísni. Pořádáním Studentských voleb přispívá k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů. Cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Výsledky Studentských voleb jsou vnímány jako specifická výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích.

Studentských voleb jsme se zúčastnili již po několikáté. V loňském školním roce jsme se zapojili do voleb krajských zastupitelstev. V letošním školním roce to byly již druhé studentské volby. První Studentské parlamentní volby proběhly 3. a 4. října. Účast byla vyšší než u prezidentských, zúčastnilo se jich 103 studentů z ročníků osmiletého studia (třídy kvarta, kvinta, sexta, septima, oktáva) a 1. – 4. ročník ze studia čtyřletého, což je téměř 43% možných studentských voličů.

 

.

Prvního kola studentských prezidentských voleb se zúčastnilo 63 studentů, odpovídá to více jak ¼ možných studentských voličů, tedy asi 26%. Nižší účast byla způsobena podle našeho mínění nepřítomností tříd, které byly ve dnech voleb (tedy 12. – 13. 12. 2017) na exkurzích, a dále nedostatečnou propagací. I přes upozornění v jednotlivých ročnících jsou volby dobrovolné a mnozí studenti na to zapomenou.

 

 

S naprostou většinou by u našich studentů v prvním kole prezidentských voleb vyhrál Jiří Drahoš, který získal 40 hlasů. Na druhém místě by se u nás na gymnáziu umístil Pavel Fischer s 6 hlasy, dále Marek Hilšer s 5 hlasy, Michael Horáček se 4 hlasy, Jiří Hynek a Miloš Zeman shodně po 3 hlasech a i Petr Hannig a Vratislav Kulhánek po 1 hlase. Mirek Topolánek u našich studentů nezískal hlas žádný.

            Ve dnech 16. a 17. ledna 2018 se na naší škole konalo druhé kolo Studentských prezidentských voleb. Z 249 možných voličů našeho gymnázia (žáci 15 a více let) odevzdalo svůj hlas 160 studentů, volební účast byla tedy 64%, pouze 2 hlasy byly neplatné. Průběh volby k nám přijel ve středu 17. ledna zdokumentovat Havlíčkobrodský deník. U studentů Gymnázia Chotěboř zvítězil kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se 123 hlasy, stávající prezident Miloš Zeman od nich obdržel 35 hlasů.