Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Studentské volby do Evropského parlamentu

Václav Paclík, sexta, 24.5.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Studentské volby jsou u nás na gymnáziu už nějakou dobu tradicí. Konají se vždy v dobu skutečných voleb a jejich úkolem je ukázat studentům středních škol, jak se volí. Na začátku května se u nás konaly studentské volby do Evropského parlamentu. Volební místnost byla otevřena v úterý 7. května a ve čtvrtek 9. května, možnost hlasování byla vždy před školou od 7:30 do 8:05 a o velké přestávce.

Tyto volby nejsou mezi voliči moc populární, v Česku a na Slovensku byla v těchto volbách v roce 2014 nejnižší volební účast mezi členskými státy EU. Studenti našeho gymnázia měli o volby poměrně zájem, zúčastnilo se jich 52. Volit mohli všichni studenti starší 15 let a zúčastnili se jich studenti napříč třídami, jejichž žáci toto kritérium splňují. Výjimku zde tvořili pouze studenti maturitních ročníků, kteří se v tuto dobu intenzivně připravovali na maturitní zkoušku.

V letošních volbách do EP kandiduje 40 politických subjektů, pro všechny tyto subjekty mohli hlasovat i účastníci studentských voleb. Nakonec 16 politických uskupení dostalo alespoň jeden hlas, ovšem pouze 6 subjektů překročilo hranici 5%, která je ve skutečných volbách nutná pro získání mandátu.

Konečné výsledky voleb na naší škole byly zaslány ke společnému vyhodnocení všech zúčastněných škol. Výsledky voleb na naší škole se lišily od celkového výsledku, později je můžeme porovnat i se skutečnými volbami do EP. Studentské volby jsou rozhodně zajímavý projekt, ve kterém budeme pokračovat i v budoucnu.

 

Výsledky studentských voleb: