Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »
Jmenuji se Daniel Špitálník a jsem studentem třídy oktáva. V letech 2017/2018 jsem pod vedením paní profesorky Evy Jirsové vypracoval středoškolskou odbornou činnost na téma „Zásobení středoškolské populace jodem“, se kterou jsem se umístil na druhém místě v krajském kole soutěže SOČ v Třebíči. V rámci SOČ jsem vyšetřil 107 dobrovolníků z našeho gymnázia, Obchodní akademie a středního odborného učiliště v Chotěboři a z Gymnázia K. V. Raise v Hlinsku. Nejdříve bych ale rád napsal, proč je jod tak důležitý pro lidské tělo.
Jod je důležitou součástí hormonů štítné žlázy, trijodtyroninu a tyroxinu. Jeho dostatečné množství je naprosto nezbytné pro správný metabolismus. Hormony štítné žlázy ovlivňují v těle téměř vše, správnou funkci srdce, trávení, ukládání tuku a hospodaření s energií. Během těhotenství je nezbytný pro správný vývoj dítěte, zejména jeho nervové soustavy. Nejspolehlivějším ukazatelem množství jodu v organismu je vyšetření jeho koncentrace v moči – jodurie. Dlouhodobý nedostatek jodu se může projevit i na struktuře štítné žlázy.
Vyšetření se skládalo z vyplnění dotazníku, ultrazvukového vyšetření štítné žlázy a laboratorního vyšetření jodurie ze vzorku ranní moči. Pokud bylo zachyceno cokoliv podezřelého na ultrazvuku, bylo studentům nabídnuto i stanovení hladin TSH, hormonů štítné žlázy a protilátek proti štítné žláze. Obsah dotazníku se týká zejména stravovacích návyků a kontaktu s jódem, ale jsou zde i otázky na onemocnění v rodině, dříve podstoupená vyšetření apod.
Provedená vyšetření ukázala, že problémem studentů v našem regionu není nedostatečné zásobení jódem, ale častěji zásobení nadbytečné, které se může podílet na zvýšeném výskytu onemocnění štítné žlázy.
Předběžné výsledky této práce, které byly v mnoha ohledech velmi zajímavé, se mi podařilo úspěšně odprezentovat na Postgraduálním endokrinologickém semináři v Hradci Králové, kde práce sklidila vesměs pozitivní ohlasy. Plná verze práce byla přijata na XXII. Endokrinologických dnech v Olomouci, kde zaujala hlavně lékaře z Endokrinologického ústavu v Praze. Dále plánuji výsledky odprezentovat na příští Konferenci o jodovém deficitu, kterou každé dva roky pořádá Státní zdravotní ústav v Praze.
Daniel Špitálník, oktáva Gymnázia Chotěboř