Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Výtěžek 10. ročníku Sportuj a pomáhej půjde na podporu aktivit Hnutí Brontosaurus

Marcela Chalupová, 3.3.2020 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Vzhledem k tomu, že se aktivity školní skupiny AI a Ekoklubu Gymnázia Chotěboř stále více propojují a prolínají, hledali jsme vhodného partnera, s kterým bychom mohli dlouhodobě spolupracovat a který by v sobě zahrnoval jak ekologické, tak i humanitární cíle. Na základě návrhu paní profesorky Frűhbauerové padla volba na Hnutí Brontosaurus, jež pomáhá přírodě, památkám i lidem po celé republice i v zahraničí. Organizace má více než čtyřicetiletou tradici a její součástí je přes 1 000 členů. Protože jsme se o činnosti tohoto hnutí chtěli dozvědět více, pozvali jsme k nám do školy koordinátorku aktivit pro střední školy Mgr. Karin Backovou a Marinu Okuněvu, dobrovolnici EVS z Ruska. Setkání se uskutečnilo v pátek 28. 2. 2020 v odpoledních hodinách v učebně číslo 9.

V první části jsme se od Karin dozvěděli o činnosti a aktivitách Hnutí Brontosaurus. Každoročně se členové hnutí i dobrovolníci vydávají kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo třeba stavět školu v Himálajích. Ve vesnici Mulkbekh staví energeticky soběstačný školní internát. Chtějí škole pomáhat k její samostatnosti tak, aby tamní obyvatelé považovali vytvořené dílo za vlastní a zvládli jej vést. Každý rok také do Ladhaku přijíždí dobrovolníci, kteří vyučují děti a školí místní učitele. Aby vše lépe fungovalo, má Hnutí po celé republice regionální centra, základní články a kluby, které pořádají víkendovky, prázdninové akce, dětské tábory, přednášky a mnoho dalšího.  /www.brontosaurus.cz/

V druhé části odpoledne seznámila Marina naše studenty s tématem dobrovolnictví v České republice i v zahraničí. Při interaktivním programu vedeném v angličtině se všichni zúčastnění dozvěděli, v čem spočívá pomoc dobrovolníků a co může přinést i jim samotným. Marina dále studentům nabídla konkrétní činnosti, do kterých se mohou sami zapojit.

Protože nás aktivity Hnutí zaujaly, rozhodli jsme se, že s nimi navážeme užší spolupráci. První naší společnou akcí bude 10. ročník Sportuj a pomáhej, který se uskuteční v pátek 20. 3. 2020.