Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

O komiksech s J. W. Procházkou

Ondřej Zachariáš, prima, 15.2.2018 | Kategorie: Studium

Ve středu 7. února jsme díky paní profesorce Dostálkové navštívili besedu v chotěbořské knihovně, v níž pro nás byl nachystaný program o komiksech. Pod taktovkou Jiřího W. Procházky, partnera spisovatelky Kláry Smolíkové a autora komiksů pro děti a mládež, jsme se učili malovat komiksy. Ukázal nám, v jaké podobě jsou nejčastější, a v okamžiku, kdy měl pocit, že jeho nesmírně poutavé vyprávění například o Batmanovi, 300 a Pérákovi někdo neposlouchal, neváhal pokládat otázky vztahující se k jeho vyprávění.

Posléze nám byly dány pracovní listy. Na prvním jsme procvičovali vědomosti získané z výkladu – jako jeden příklad za všechny bych uvedl cvičení, v němž se na základě obrázků přiřazovalo, zda je daný komiks animovaný, nebo filmový atp.

Po pracovních listech jsme se vrhli na samotnou praxi a předvedení komiksových postav do reálného světa. Mohly by se komiksové postavy ocitnout v našem světě? Ano, samozřejmě mohly, avšak bez svých superschopností, což nám dokazují v mnohých ohledech například cosplayeři na různých festivalech (jmenovitě např. na Festivalu Fantazie).  Jsou to lidé, kteří si doma vytvoří a ušijí kostým co nejvíce vystihující (nejen) komiksovou postavu a kteří se chovají jako ona…ale to bychom odbočili.

Celou besedu považuji za velice přínosnou. Skutečně jsme se toho nejen naučili mnoho nového, ale dokonce si myslím, že se ani jeden z nás necítil během výkladu znuděný, protože komiksy jsou stále ještě tématem, které dokáže zaujmout každého z nás.