Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Poznáváme krajský úřad zevnitř, vzděláváme se v historii…..

Lubomír Molák, 2.A, 20.10.2015 | Kategorie: Studium | Štítky:

V prvním říjnovém týdnu probíhal na Gymnáziu Chotěboř „Týden Kraje Vysočina.“ V rámci tohoto týdne se studenti třídy 2.A a 1.A v doprovodu paní profesorky PaedDr. Marcely Chalupové a Mgr. Jaroslavy Janouškové vydali na exkurzi do krajského města – Jihlavy.

Naše cesta začala v pondělí (5. 10. 2015) ráno po osmé hodině odjezdem autobusu. Po příjezdu do Jihlavy byla naplánovaná první zastávka, a to Krajský úřad Kraje Vysočina. Zde již čekala paní Kateřina Svobodová, která působí v odboru sekretariátu hejtmana. V kongresovém sále jsme usedli na místa, kde obvykle sedávají krajští zastupitelé. Někteří obsadili posty rady a hejtmana. Nejdříve nás paní Svobodová obeznámila s rozložením politických stran v zastupitelstvu, připomněli jsme si, na jak dlouho jsou voleni a kdy proběhnou další volby. Následovala prezentace o našem regionu, během které byly shrnuty základní údaje o Vysočině či vysvětleny jednotlivé symboly znaku.  Informace se také týkaly činnosti krajského úřadu, členů rady a jejich povinností. V rámci této návštěvy byla možnost navštívit kancelář pana hejtmana, MUDr. Jiřího Běhounka, kde jsem se mohl posadit do jeho křesla a stát se na malou chvíli hlavním představitelem kraje.

Po

Po prohlídce úřadu využilo mnoho studentů hodinovou pauzu k nakupování či posezení při obědě v City Parku.

Na pauzu navazovala další část exkurze – prohlídka Legiovlaku. V samotné nádražní budově je výstava věnovaná československým legiím 1. světové války. Dále se zde nachází Legiovlak složený z deseti replik železničních vozů. Tato vlaková souprava od letošního května křižuje krajská města České republiky. Jeho úkolem je obnovovat veřejnosti povědomí o československých legiích, které se zasloužily o vznik samostatného Československa. V doprovodu pana průvodce jsme prošli všechny vagóny, např. obrněný, poštovní či zdravotnický, kde nemohly chybět další předměty, jako výstroj a výzbroj nebo zdravotnické potřeby, z nichž některé se používají dodnes.

Na exkurzi navážeme i v rámci předmětu základy společenských věd, kde si oživíme nově nabyté informace sepsáním seminární práce zaměřené na krajský úřad, ale také na úřad v našem městě / obci.