Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »
Na začátku každého školního roku se na naší škole koná projekt s názvem „Týden Kraje Vysočina“. Cílem projektu je pomoci studentům k lepšímu poznání a širším znalostem o našem regionu formou her, výletů, exkurzí a přednášek. Vedoucím projektu není nikdo jiný než paní profesorka zeměpisu Marie Jobová. Tento poznávací projekt však nezasahuje pouze do zeměpisu, jak by si někdo mohl myslet, ale i do dějepisu, biologie, občanské výchovy (základů společenských věd) a dokonce i do českého jazyka, chemie, hudební i výtvarné výchovy.
Všechny programy jsou plně přizpůsobeny věku a aktuálně probírané látce studentů. Například třída prima navštívila Údolí řeky Doubravy, kde se děti mimo projití naučné stezky, poznání lesního a vodního ekosystému a hlavně získaní informací o aktivní ochraně přírody, dozvěděly i o pověstech vztahujících se k tomuto místu, což je pro tuto věkovou kategorii jistě i zábavné. Pro sekundu se pořádala exkurze do CHKO Železné hory, kde se naši mladší spolužáci vydali po stopách památných stromů této oblasti, navštívili také prales Polom. Zajímavým poznáním pro ně určitě bylo i putování po stopách Jaroslava Haška, kde se dozvěděli něco o jeho životě a díle, což se hodí například do literatury. Na tercii čekala prezentace na téma: Ekonomická situace v Chotěboři. Nebyli připraveni ani o exkurzi, vyrazili poznávat život K. H. Borovského, navštívili Ranecká jezírka a získali informace o hutnictví na Ransku. Nejstarší třída nižšího gymnázia, kvarta, navštívila podnik TENEZ v Chotěboři, a také se zúčastnila Geologického putování v okolí Chotěboře.
Třídy vyššího gymnázia 1. A. a 2.A. se zúčastnily exkurze do Jihlavy, studenti navštívili Legiovlak a Krajský úřad, o kterém pak zpracují seminární práci do ZSV. Dále se třídy kvinta a 1. A sešly se starostou města Chotěboř a při výtvarné výchově se věnovaly učivu, které se týkalo malíře Jindřicha Pruchy. V hudební výchově studenti probrali hudební skladatele našeho regionu. Třída sexta navštívila jednu ze tří památek UNESCO v našem kraji, a to překrásnou Telč včetně hradu Roštejn, který je s Telčí historicky propojen. A dostáváme se ke konci, třídy septima a 3. A besedovaly s pracovníky firmy Fokus z Havlíčkova Brodu, s nimiž se účastnily Týdne pro duševní zdraví. Vzhledem k tomu, že se těmto třídám blíží maturita, neminul je ani seminář z biologie na téma geologie a turistika Kraje Vysočina a seminář z dějepisu týkající se opět Vysočiny. Stejně tak se s výkladem o našem regionu třídy setkaly převážně v literatuře a v již zmiňovaném dějepise. A konečně 4. A. a oktáva. Tyto třídy zase v rámci projektu rozebíraly jednu z maturitních otázek ze zeměpisu - Kraj Vysočina. Maturanti též debatovali na téma: Výhody a nevýhody života v kraji Vysočina.
Škola se v rámci projektu pod vedením Ekoklubu GCH a ČSOP Chotěboř zapojila také do úklidu v PR Údolí Doubravy a do brigády v PR Niva Doubravy u Sobíňova.
Všechny exkurze, přednášky a ostatní akce konané v rámci projektu se vydařily a studenti nižších i vyšších ročníků si akce opravdu užili.