Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Francie

Studentské výměny s Lycée Marcelin Berthelot z Châlellerault ve Francii představují celoroční projekt, kterého se z každé strany účastní skupina přibližně 30 studentů a 3 učitelů. Na zajištění programu se vždy podílí i rodiny všech účastníků a celá řada dalších spolupracovníků.

Na základě údajů a přání přihlášených studentů jsou vytvářeny dvojice, které se nejdříve seznamují prostřednictvím elektronické komunikace. Postupně pak spoluvytvářejí program vzájemných návštěv představujících vyvrcholení celého projektu.

Delegace z každé školy cestují do zahraničí vlastním autobusem, který je k dispozici po celý pobyt. Díky tomu lze podnikat různé výlety a exkurze společně se studenty navštívené školy. Jednotliví účastníci výměny jsou ubytováni v partnerských rodinách, kde mají možnost poznat zvyky a atmosféru reálného života v navštívené zemi mnohem hlouběji než při zájezdech pořádaných cestovními kancelářemi. Vedle privátního programu v rodinách jsou těžištěm výměny společné aktivity, jichž se účastní jak zahraniční, tak i domácí studenti.

Cesta chotěbořských studentů do Francie vždy trvá 9 dní. Zahrnuje dva noční přejezdy, dva dny strávené v Paříži (pěší okruhy městem, návštěvy Musée Orsay, Louvre a Eiffelovy věže) a týden strávený v Châlellerault. Zde mají účastníci výměny příležitost prohlédnout si partnerskou školu a město, podívat se na výuku, absolvovat základní lekci francouzštiny. Vždy je pro ně připravena nějaká společná sportovní, kulturní a společenská aktivita. Výlety za poznáním okolí Châlellerault většinou směřují k některému zámku na Loiře (Azay le Rideau, Villandry, Amboise, Clos Lucé, Chenonceau), do některého z historických center (Poitiers, Tours), do zábavního parku Futuroscope (park budoucnosti s pozoruhodnými stavbami, dynamickými a 3D kiny, spoustou dalších atrakcí) a k pobřeží Atlantického oceánu do města La Rochelle, kde pravidelně navštěvujeme jedno z největších akvárií v Evropě.

Pobyt francouzských studentů v Chotěboři mívá podobnou náplň. Obsahuje krátkou výuku češtiny, prohlídku školy a města, zábavné sportovní soutěže, výtvarné či kuchařské dílny. Z výletů nesmí chybět Praha s návštěvou operního či baletního představení, cesta za památkami UNESCO (Teč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kutná Hora), prohlídka sklárny (Světlá nad Sázavou, Horní Bradlo) nebo pivovaru (Hlinsko, Havlíčkův Brod, Chotěboř). Velkým zážitkem bývá pro Francouze návštěva tanečních.

V průběhu deseti let partnerské spolupráce mezi Gymnáziem Chotěboř a Lycée Marcelin Berthelot z Châlellerault se uskutečnilo 6 výměnných studentských pobytů (2003, 2004, 2005, 2007, 2009, 2011), zapojilo se do nich 192 partnerských dvojic. Jsou vytvořeny velmi dobré podmínky pro další pokračování projektu.

 

Aktuální články

Chotěbořští gymnazisté opět ve Francii

Adéla Julišová, 27.10.2013

I přes veškeré novoty a změny na našem gymnáziu se letos opět konal již tradiční výměnný pobyt našich studentů se studenty z francouzského města Châtellerault. 37 chotěbořských gymnazistů se, s odhodláním zkusit něco nového a poznat nové lidi,… Celý článek »

Fotky z Francie 2011

Veronika Pelikánová, 5.11.2011

Rozmazaná, tady se Franta tváří hrozně, moc tmavá, příliš světlá,… Bolí to, smazat jakoukoli fotku. I když je sebehorší, většinou skrývá ojedinělý okamžik. Promazávání fotek z Francie bylo opravdu těžké. Každý snímek něco připomíná, za každým se… Celý článek »

Francouzi u nás, naši ve Francii

Nikola Míčová a Marek Šárovec, 1.11.2009

Psalo se 30. září 2009 a na chotěbořském gymnáziu panovala nervozita, napětí a místy i strach. Dlouho očekávaný příjezd francouzské delegace byl za dveřmi. Kolem jedenácté hodiny dopoledne už většina z nás stála před Euroklubem a zvědavě nakukovala… Celý článek »

Archiv článků »